Dzisiaj zaczynamy trochę nietypowo…od zajęć dla Rodziców 🙂

Dziecko to bardzo wdzięczny temat rozmyślań i wszelkich rozważań. Pisarze, poeci, filozofowie, psycholodzy wciąż badają fascynujący świat dziecięcych uczuć i zachowań. Nic dziwnego, że na przełomie stuleci powstało mnóstwo cennych spostrzeżeń i pięknych słów, które warto przeczytać, przemyśleć i zapamiętać. Oto niektóre z nich:

– Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się — ze wszystkich sił — tego, czego pragnie. (Paulo Coelho)

Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta. (Jan Paweł II)

Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich pamięta o tym. (Antoine De Saint-Exupery)

Nie oczekuj, że Twoje dziecko będzie takie, jakim Ty chcesz, żeby było. Pomóż mu stać się sobą, a nie Tobą. (Janusz Korczak)

Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż. (Janusz Korczak)

Dzieciństwo pełne miłości pozwala przeżyć połowę życia w tym zimnym świecie. (Paul Jean)

Dziecko jest chodzącym cudem, jedynym, wyjątkowym i niezastąpionym. (Phil Bosmans)

Jakie to wszystko prawdziwe….Czasami brakuje nam po prostu czasu, żeby do tego dojść…..

A TERAZ ZAPRASZAM DZIECI 🙂

W tym tygodniu zastanowimy się co to jest tolerancja i poznamy zabawy dzieci z różnych stron świata. Zapraszam.

1. Zaczynamy opowiadaniem A. Widzowskiej "Inny"

A- OPOWIADANIE Inny

ilustracje do opowiadania

A- ilustracja do opowiadaniaINNY

2. Spróbujcie odpowiedziueć na pytania:

– Kim był nowy przedszkolak w grupie Ady?

– Jak dzieci zareagowały na nowego kolegę?

– Jak mógł się czuć Anuj, gdy dzieci nie chciały się z nim bawić?

– Jaką bajkę opowiedziała pani dzieciom?

– Czy wszyscy muszą być tacy sami?

– Czy wiecie, co to jest tolerancja?

Tolerancja polega na akceptowaniu inności innych dzieci, ludzi- przyjmujemy je  takimi, jakimi są, nawet jeśli mają inny kolor skóry, inaczej wyglądają czy ubierają się inaczej niż my. Tak jak każdy kwiat jest inny, tak również każdy człowiek jest inny. Wtedy, gdy ludzie wzajemnie sobie pomagają, troszczą się o siebie i są dla siebie mili, wtedy wszystkim razem jest dobrze. A przecież sami lubimy, gdy inni nas akceptują i tolerują, prawda?

3. Oglądnijcie bajkę "Brzydkie kaczątko"

Zastanówcie się, czy małe kaczątko było tolerowane przez innych? Jak się czuło?

4. Weźcie teraz kartkę, farby, kredki, lub inne dostępne materiały plastyczne i zróbcie ilustarcję do bajki. Niech to małe, brzydkie, smutne kaczątko będzie symbolem tolerancji. Oczywiście czekam na WAsze prace 🙂

5. Posłuchajcie teraz piosenki o piłce:

6. Na pewno każdy z Was ma w domu piłkę: małą, dużą, kolorową…. Weźcie swoją piłkę, trochę się pobawimy:

– podczas piosenki spróbujcie toczyć piłkę raz prawą, raz lewą ręką

– toczcię piłkę od jednej do drugiej ręki

– delikatnie podrzucajcie piłkę w górę i złąpcie ją

– rzucajcie piłkę do siostry, brata, mamy lub taty

7. Jakie znacie inne zabawki? Jakie są Wasze ulubione? Czym lubicie się bawić?

8. Wysłuchajcie wiersz B. Szelągowskiej pt "Kraina zabawek"

– O jakich zabawkach była mowa w wierszu? Wymieńcie je.

– Podzielcie na sylaby (wyklaszczcie) nazwy zabawek: pajacyk, lalka, misie, zając, żyrafa, piesek, piłka, myszka, kot.

Zobaczcie, jak bawią się w innych krajach

A-Jak bawią się dzieci

9. Zachęcam również do oglądnięcia filmów:

A jakie są Wasze marzenia? Czy takie jak dzieci na filmie??

Z okazji Dnia Dziecka, życzymy Wam wiele, wiele radości, uśmiechu i zrozumienia. Aby każdy dzień był dla Was szczęśliwy i upływał w spokoju. Abyście zawsze mieli wokół siebie przyjaciół i kochających Rodziców. Abyśmy doczekali się tego dnia, w którym znowu możemy spotkać się wszyscy razem w przedszkolu!!!!

p. Aneta i p. Renata